Golfskole til Costa de la Luz med Carsten Klingenberg & Christian Overgaard - Afrejse 2. april 2012

Golfinstruktører pro Carsten Klingenberg & Christian Overgaard fra Valø Golfklub inviterer til endnu en oplevelsesrig uge ved "Lysets Kyst"! Denne gang på det fantastiske El Rompido Marismas Club.

Den lille by, El Rompido, ligger blot 98km fra Faro lufthavn og 125km fra Sevilla.  Her ved floden Piedra og områdets naturpark findes dette eksklusive resort med hotel, 2 golfbaner og lejligheder i Marismas Club.

Flyrejsen er med danske Jettime.   
Afrejse mandag 2. april 2012
Afgang Billund kl.07.00 / Ankomst Faro kl.09.40
Afgang.København kl.07.00 / Ankomst Faro kl.09.55

Hjemrejse mandag 9. april 2012
Afgang Faro kl.10.40 / Ankomst Billund kl.15.20
Afgang Faro kl.10.55 / Ankomst København kl.14.50

Golfbags er garanteret med på turen. Alle tider er lokaltider - Faro er 1 time tidligere end Danmark og Spanien..

Opholdet er på Marismas Golf & Beach Club El Rompido **** med All Inclusive
Opholdet er i 2-værelses lejligheder på 39 kvm af god standard. I de i alt 185 lejligheder findes stue, soveværelse, et fint badeværelse, køkkenfaciliteter, tv, air-condition, hårtørre - og tilhørende terrasse. Til rådighed er også fri parkering, udendørs svømmebassin og tennisbaner samt fri internetadgang i lobbyområde. I øvrigt er stranden kun 2km og et supermarked 20meter væk.

Supermarked skulle der dog ikke være brug for! Opholdet er nemlig med ALL INCLUSIVE - morgenmad, frokost, middag og snacks fra 07.00 til 23.00 dagligt - OG - alle drikkevarer (Soft drinks-øl-vand-vin-te-kaffe-spiritus) fra 10.00 til 23.00. Det er lokale spiritus brands, men de kan nok mærkes alligevel! Måltider og drinks indtages i stedets restaurant Atalis og barene Macarella og Binibeca.

Golfundervisning og golfbanerne
Ugen byder på 4 dages golfundervisning og 5 runder golf med indlagte matcher. Spilledagene og tidspunkter oplyses af Carsten & Christian.
Golfspillet er på El Rompido North og El Rompido South. Begge ligger lige uden for døren. De har høj kvalitet, med udfordringer for en hver og den skønne natur med forskellige udsigter over Atlanterhavet kan nydes i fulde drag. Der er selvstændigt klubhus med proshop, restaurant, omklædningsfaciliteter og desuden træningsfaciliteter ved begge golfbaner.
 
Transport
Der er fælles bustransport mellem Faro lufthavn og resortet, en strækning på ca. 90km. 
 
Golfskolen indeholder således:
* Flyrejsen fra Billund eller Kastrup med Jettime og med transport af golfbag
* 7 nætter i 2-værelses lejligheder på Marismas Golf & Beach Club El Rompido
* All Inclusive (Alle måltider og drikkevarer på Marismas)
* 5 runder golf med indlagte matcher
* Præmier mm
* 4 dages golfundervisning og matchledelse ved Golfinstruktører Carsten Klingenberg & Christian Overgaard
* Transport mellem lufthavn og resort
 
PRIS per PERSON DKK 8.495

(Tillæg for mad på fly t/r DKK 150 - enkeltværelse DKK 780 - fradrag ikke golfspiller DKK 1.000)  


Intern1 ApS